Проект „Хелиофизика“ e институтски проект на отдел „Слънце и Слънчева система“ на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория (ИА и НАО) към Българска академия на науките.
Слънцето е единствената звезда, повърхността на която и лежащата над нея атмосфера могат да бъдат изследвани в детайли. Това позволява да се наблюдават редица процеси на взаимодействие на слънчевата плазма с локалните магнитни полета, от различни времеви и пространствени мащаби и с различен баланс на маса и енергия. Сложният комплекс от тези процеси в атмосферата на Слънцето за даден момент се нарича слънчева активност (СА).
Като централно тяло на Слънчевата система, Слънцето чрез своята енергетика и прояви на СА определя физическите условия в междупланетната среда, и в частност тези в околоземното космическо пространство. Слънцето е основния, първичен източник и „двигател“ на т.нар. „космическо време” (КВ). Познаването на СА, специфичните и прояви, нейното изменение, цикличност и прогнозиране е от важно значение за прогнозите на космическо време и неговите въздействия върху различните аспекти на човешкия живот и технологиите.
Изследването на Слънцето и СА, в рамките на проект «Хелоифизика», е част от дейността на ИА с НАО. Изследванията обхващат широк клас от явления на СА като акцентът е поставен върху няколко основни научни теми.
1. Структура, динамиката и дестабилизацията на слънчеви протуберанси.
Изследване на физическата природа на процесите предизвикващи дестабилизация на спокоен протуберанс, водеща до осцилации на протуберанса или неговата ерупция.
2. Еруптивни процеси в слънчевата атмосфера – еруптивни протуберанси (ЕП), изхвърляния на коронална материя (ИКМ), слънчеви избухвания.
Изследване на явления във фотосферата и хромосферата, предхождащи еруптивен процес и определяне на надеждни предвестници за развитие на определен тип еруптивна неустойчивост. Определяне на физическата взаимовръзка между различните видове еруптивни прояви като възможност за създаване на краткосрочни прогнози за трите основни типа слънчеви ерупции, влияещи върху различни аспекти на космическия време.
3. Циклично поведение на СА и нейното моделиране и прогнозиране.
Статистически изследвания на различни индекси (директни и косвени) на СА. Създаване на “геофизично ориентирани” статистически модели описващи връзката между мощните слънчеви ерупции и най-важните показатели на геомагнитната активност, измененията в атмосферата на Земята и различните групи инциденти в техническите инфраструктури.
4. Наблюдения на короната и протуберансите по време на пълни слънчеви затъмнения.
Изследване на физическите свойства и структурата на слънчевата корона на големи разстояния (до 30 Rсл) и особено ниската корона (под 2 Rсл), случаи, които са изключително трудна и несигурна задача при наблюдения с коронограф.
5. Наблюдения и мониторинг на слънчевите протуберанси и другите прояви на СА във фотосферата, хромосферата и короната на Слънцето.
Целта е освен мониторинга на протуберансите, действащ от 2006 г., да се започне такъв в бяла светлина, с помощта на 13-см слънчев рефрактор, за явленията на СА във фотосферата, а на по-късен етап и на диска на Слънцето в линията Hα – явленията в хромосферата. Крайната цел е разгръщане на пълноценна програма за синоптични наблюдения на СА.