Еволюция на СП

Спокойните протуберанси (влакна) не изпитват съществени изменения за периоди от време от няколко часа до няколко денонощия. Но като дълготрайни образувания те са подложени на редица различни изменения, трасиращи посте-пенната еволюция на протуберансите. Променя се морфологията, геометрията, ориентацията и положението върху слънчевата повърхност на СП. Освен това по времето на своето съществуване те претърпяват от едно до няколко внезапни изчезвания. Този процес в еволюцията на дългоживущите влакна, особено на тези от т.нар. средновременен мащаб, е тясно свързан с редица фундаментални процеси, протичащи на Слънцето, в частност с процесите на усилване и трансформация на слънчевото магнитно поле.

Промени в морфологията и геометрията. Изменението на морфологията и геометрията на влакната с времето им на живот е подробно разгледано в обшир-ното изследване на L and M. d’Azambuja (1948). Тези изменения не се различават съществено за влакната, възникващи в и извън АО.

Още в началния стадий от съществуването на влакната се формира характерна морфология, наподобяваща арка, система от арки или “дърво”. След първите 10 дни от зараждането на влакното, когато то е малко или повече неустойчиво, настъпва период на спокойно съществуване, през който се изменя геометрията на влакното – дължината му нараства при постоянна дебелина и височина. L. and M. d’Azambuja (1948) установиха следните общи закономерности на изменението на дължината на влакната. 1) Дължината им отначало нараства, след което намалява, при което кривата на изменението с времето е почти симетрична. 2) Скоростта на нарастване на дължината dl/dt е около 10 км за ротация. 3) Максималната дължина на влакната се достига след около 3 ротации. 4) Максималната дължина нараства с увеличаване на максималното време на живот на влакната; максималната дължина на влакната е около 20° , макар че са регистрирани случаи на големи влакна с дължина 80° .

Често влакна извън АО се зараждат на отделни части, които впоследствие се съединяват. Понякога две влакна могат да се съединят, образувайки едно влакно с по-сложна геометрия; две паралелни влакна могат да се съединят, образувайки влакно с U-образна форма. Две влакна на един и същ хелиографски паралел могат да се сближат и съединят, а след време отново да се разделят, като разделянето става в мястото, където са се съединили. В крайния стадии от съществуването си влакната обикновено се разделят на няколко части.

 B (°)  alpha (°)  B (°)  alpha (°)  B (°)  alpha (°)
 0-5  84  25-30  41  10
 5-10  85  30-35  37  55-60  1
 10-15  69  35-40  23  60-65  0
 15-20  57  40-45  19
 20-25  42  45-50  11
Таблица 1. Зависимост на ъгъла между надлъжната ос на влакното alpha
и паралела от хелиографската ширина на влакната B

 

Ориентация на влакната. Ориентацията на влакната по слънчевата повърхност и нейното изменение с времето на живота на влакната са подробно изследвани от L. and M. d’Azambuja (1948).

Младите влакна са наклонени спрямо меридиана под ъгъл 38° по такъв начин, че техните източни краища са по-близо до полюсите. Началната ориентация на влакната изглежда не зависи от хелиографската ширина и от това дали влакното е в или извън АО. Под действието на диференциалното въртене ъгълът на влакното с меридиана се увеличава и влакната, съществуващи достатъчно дълго след 4-5 ротации се разполагат почти по паралелите. Таблица 1 представя статистическата зависимост, установена от L. and M. d’Azambuja, между ориентацията на влакната и хелиографската ширина, на която те са се формирали.

Solar Physics Group, IA NAO, BAS

USABulgaria